SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 6159182
nr 615 9182
Bestickuppsättning
Silver, 40 del, W A Bolin, Stockholm, 1940-50-tal, 8 matgafflar, 8 matknivar, 8 matskedar, 8 dessertskedar, 8 kaffeskedar
Kondition: Skedarna samt två av k nivarna med monogram
Utrop:
5.000 kr
Såld:
7.900 kr
måndag 7 december 2009
kl 17:23:27
6.000 kr
5.200 kr
6.200 kr
7.200 kr
7.800 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver